Portugalia – Klimat

Portugalia - pogodaPortugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Zimą występują wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe Algarve zdarzają się wtedy często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają się opalać przez cały rok. Wieczory bywają chłodne, ale nie na tyle, aby zrazić turystów. W okolicach Lizbony zima jest łagodna, ale nieprzewidywalna – na przemian występują dni słoneczne i deszczowe. W centrum i na północy zimy bywają deszczowe i chłodne, ale nie mroźne. Okresy deszczu są przerywane rozpogodzeniami. W górach jest zdecydowanie zimniej. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do lutego w Serra da Estrela oraz w pasmach górskich na północy i wschodzie. Zima trwa krótko – od listopada/grudnia do lutego/marca, ze średnią temperaturą 12 °C. W całym kraju zaczyna być cieplej w maju i czerwcu, a wysoka temperatura utrzymuje się do września. Z wyjątkiem Algarve noce bywają chłodne nawet w lecie, zwłaszcza na wybrzeżu Cascais i Estorilu niedaleko Lizbony. Na wybrzeżu zachodnim woda w Atlantyku jest przeważnie chłodna (22 °C) do lipca. Na południu ogrzewa się wcześniej. W lecie w całym kraju panują upały. Na północy bywa tak samo gorąco, jak na pozostałym obszarze, ale występuje większe prawdopodobieństwo deszczu. Na niektórych terenach w głębi lądu spiekota staje się trudna do wytrzymania – w Alentejo i górnym Douro słupek rtęci często utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie 40° C. Algarve latem jest umiarkowanie gorące (31° C), dzięki chłodnym wiatrom zachodnim.

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16
lut
17
mar
19
kwi
20
maj
23
cze
26
lip
28
sie
29
wrz
26
paź
22
lis
19
gru
17
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
8
lut
8
mar
10
kwi
11
maj
14
cze
17
lip
19
sie
18
wrz
17
paź
14
lis
11
gru
9
Temperatura wody [°C]:
sty
17
lut
17
mar
17
kwi
17
maj
19
cze
20
lip
22
sie
22
wrz
22
paź
20
lis
19
gru
18
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
6
lut
7
mar
7
kwi
9
maj
10
cze
12
lip
12
sie
12
wrz
9
paź
8
lis
6
gru
6

10 myśli nt. „Portugalia – Klimat

 1. Beata34

  Wspólnie z mężem spędziliśmy w czerwcu na Maderze dwutygodniowe wakacje. Było bardzo, bardzo ciepło, wręcz upalnie (ok.30 stopni).

 2. Ewka

  Ja byłam na Maderze w grudniu tuż przed świętami. Spodziewałam się lepszej pogody, o opalaniu można było tylko pomarzyć (zbyt niska temperatura i mało słońca). Pogoda deszczowa, prawie codziennie był deszcz, ale trwała tylko chwilę 1-2 godziny, potem świeciło słońce. Zdarzały się również silne wichury.

 3. Sylwia z Krynicy

  Kocham ciepło i Portugalię dlatego zawsze wybieram się tam wiosną lub latem. Ostatnio byłam w maju przez tydzień, temperatura nie spadała poniżej 20 stopni. Nie jechałam z myślą o kąpielach czy opalaniu ale żeby trochę pozwiedzać. Ale było momentami tak ciepło, że chętnie popływałam w cieplutkiej wodzie.

 4. Paweł

  Ja spędziłem tegoroczne wczasy w Portugalii w sierpniu. Pora idealna na kąpiele i opalanie na plaży. Było gorąco i bez kropli deszczu. Pozdrawiam.

 5. Ola i Karol

  Byliśmy w Portugalii we wrześniu i pogoda była piękna. Cieplutko i słonecznie. Można było spokojnie kąpać się w morzu, woda ok.25stopni.

 6. Katrin

  We wrześniu w Portugalii jest mniej turystów, niższe ceny a pogoda naprawdę super. Bez deszczu, słonecznie, idealnie na wypoczynek i zwiedzanie. Polecam:)

 7. Prognoza Długoterminowa

  Szybko i przystępnie podana wiedza. Gratuluje autorowi.

 8. Lucyna

  Przepiękny, bardzo ciepły kraj. Polecam wrześniową porą ze względu na końcówkę sezonu turystycznego. Temperatura jak najbardziej miło zaskakuje. Podczas mojego pobytu padało tylko 2 razy i to w nocy :))

 9. Aldonka z Tczczewa

  Jeżeli wybieracie się na urlop to oczywiście oprócz przelotnych opadów, pogoda jest tutaj gwarantowana! Słonecznie, ciepło, przyjemnie!!!

 10. Aldonka z Tczczewa

  Jeżeli wybieracie się na urlop to pogodę macie gwarantowaną! Ewentualnie przelotnie może popadać ale deszcz równie ciepły jak klimat tego kraju!

Możliwość komentowania jest wyłączona.